Dr.Petr Fořt, CSc. expert ve výivě
Nadváha můe a nemusí být spojena s jedním, z pohledu "postiené" dívky nebo eny pouze estetického problému, který je celulitida. Přesto se o ní mluví předevím v souvislosti s nadváhou. Problém, který neohrouje ivot, dokonce nemá ani přímou souvislost se zdravotními obtíemi, zato dokáe nejen kazit náladu, ale dokonce působit komplexy. Nicméně spojitost s monými zdravotními problémy nelze absolutně vyloučit.
Podivný latinský název označuje poruchu, téměř výhradně vázanou na enské pohlaví, často lidově nazývanou "pomerančová kůe". Nelze seriózně určit četnost výskytu, neexistuje ádná evidence. Osobně odhaduji počet "postiených" asi na 20 % enské populace, ale to moná přece jenom přeháním.
Celulitis je, přeloeno do četiny, zánět buněk! Přesto se tato porucha nepovauje za onemocnění. Proto se "neléčí", zato se sní bojuje vemi monými i nemonými prostředky, předevím kosmetickými zásahy a fyzikálními postupy. Vrozená dispozice nebo onemocnění ?
Je nutné to zde řeit? Asi to skutečně není podstatné - z pohledu postiené osoby. Nicméně má to zásadní význam z hlediska odborného. Podívejme se tedy, co o tomto problému uvádějí některé seriózní publikace.
Praktický slovník medicíny (vyd.Maxdorf 1998) uvádí hned tři druhy celulitidy. Nejčastějí je stav, kdy dojde k degenerativní změně podkoního, předevím tukového vaziva na stehnech a hýdích mladých en. Porucha je velmi často dána typologicky.Vazivová septa vtahují koní povrch a tím vznikají v kůi hrboly. Zdá se, e tento stav je skoro výhradně příčinou celulitidy. Dále existuje tzv.streptokoková velulita, jedná se tedy o zánět podkoí způsobený bakteriemi. Bývá vak provázena horečkou. Nelze vak vyloučit, e tyto spojitosti jsou přehlédnuty (pozn.aut.). Třetí monost je zánět, zaviněný anaerobními bakteriemi - tzv.klostridii (spojitost s plynatou snětí).
Rodinná encyklopedie alternativní medicíny (vyd. Reader´s Digest Výběr) popisuje celulitidu jako proces ukládání tuku ve formě "hrudek" v podkoí na zadních stranách stehen, paí, hýdí a na břie a bocích. Podstatný rozdíl oproti první publikaci.
Teorie vytvořená alternativní medicínou hovoří o tom, e celulitidu způsobuje hromadění odpadních látek ve tkáních. Vytvářejí se jakési váčky z vázané vody, tuku a nečistot. Údajně tento stav zvyuje riziko krevních sraenin.
Poznámka autora : ----------------- na tomto místě musím připojit poznámku v tom smyslu, e riziko vzniku krevní embolie naprosto nehrozí, pravděpodobně se toti jedná o patný překlad. Pouze teoreticky je moné, e existuje určité, spíe zanedbatelné riziko vzniku tukové embolie v případě, e by ji vyprovokovala nějaká velmi agresivní masá nebo neastná náhoda, nebo chirurgický zákrok).
Jídlo jako jed, jídlo jako lék ( vyd. Reader´s Digest Výběr) uvádí teorii, formulovanou významnými anglickými vědci. Ti povaují celulitidu za stav, který nemá nic společného s výe uvedenou teorií ukládání vody a toxických látek. Podle jejich názoru jsou zásadní příčinou enské hormony, způsobující zvýené ukládání tuku do zásob pod kůí na specifických místech těla. Úvaha je to logická kdy uváíme, e celulitida je problém výlučně enského pohlaví. A co jiného by po "vnitřní stránce" mohlo více odliit obě pohlaví ne hormony? Jenome, ani tato teorie asi není zcela dokonalá. Konečně jako jakákoliv jiná.
Klasická medicína (citováno z materiálů jednoho z tuzemských specialistů) povauje celulitidu za specifický problém en v přechodu a období po něm, co by tedy současně znamenalo potvrzení teorie vlivu enských hormonů. Tato teorie vak prohlauje celulitidu za stav zcela fyziologický, to znamená zcela "normální". Jedinou doporučenou léčbou tudí je "víc zeleniny, ovoce a pohyb" !
Poznámka autora : ----------------- moje připomínka se v tomto případě týká logiky : jak je moné, e celulitidou trpí ji dívky v pubertě? A kromě toho - celulitida postihuje jak eny trpící nadváhou, tak také dívky a eny skutečně velmi tíhlé. Není tedy závislá na věku.
Understanding normal and clinical nutrition (West Publ.comp.1994) je vysoce odborná publikace uvádějící, e se nejedná o specifický "hrudkovitý tuk", ale o proces, probíhající pouze v tukových podkoních tkáních, kde dochází k postupné vazbě pruhů pojivové tkáně k pod kůí leícím svalům. Tím se tkáň stahuje a vznikají dolíčky, viditelné předevím tam, kde je uloeno více tuku. Přitom zdůrazňuje e tuk, který je pod kůí místě celulitidy není odliný od toho, který je uloen pod kůí na jiných místech těla. Problém prý zmizí, kdy se významně sníí vrstva podkoního tuku v místech celulitidy.
Poznámka autora : ----------------- Tato publikace je tedy ve svých závěrech totoná s prvně citovaným "slovníkem". Mám vak námitku k části textu, protoe je známo, e problém nezmizí, kdy "postiená" zhubne má-li dokonce "z čeho". Nejsem si jist zda principiálně můe zmizet, protoe není jasné, zda pokození podkoního vaziva není nevratné. Také není pravda, e tukové buňky na vech místech těla jsou stejné. Nejsou - lií se například a předevím citlivostí k hormonům. Obezitologové také často tvrdí, e je nemoné zhubnout jen na tom místě těla, které si určíte. Praxe ukazuje, e to moné je.
Nejprve tedy shrnutí, poté návrhy na řeení ------------------------------------------- Celulitis je evidentně problém dědičně zaloený - a to je na tom to nejhorí
Celulitis, by vrozená se vak nemusí rozvinout (alespoň ne v aktivním věku), pokud si riziko včas uvědomíte a včas podniknete preventivní opatření
"Sputění" procesu, negativně ovlivňujícího stav k celulitidě náchylné tkáně, je zřejmě vyvoláno kombinací souběného působení několika nepříznivých faktorů, přičem já osobně za nejdůleitějí pokládám kombinaci poruchy podkoního vaziva a hormonální nerovnováhu. Obojí má řadu příčin. Tím si také vysvětluji názorovou rozdílnost.
Mezi vyvolávající faktory patří pokození vaziva v důsledku vrozeného nedostatečného enzymatického vybavení. Dojde k "překříení" vláken vaziva, které mají bílkovinný charakter. Stav se anglicky nazývá "crosslinkage". Proto se stav zhoruje v důsledku procesu stárnutí, kdy jsou tímto procesem postupně zasahovány i dalí části podkoního vaziva na jiných místech těla. Jinou s kolagenem související poruchou je tzv. kolagenóza, co je tzv. "systémové onemocnění" způsobené pravděpodobně poruchou imunity ( organismus bojuje proti vlastní tkáni). Výsledkem můe skutečně být chronický zánět postiené tkáně. Nyní jde o to, zda toto můe být příčina celulitidy.
Jednou z příčin vak můe být také nevhodná výiva, na prvním místě moná nedostatek vitamínu C, ale asi jen v kombinaci s poruchou vyuití glukózy. Jinými slovy, která z dívek od útlého věku konzumuje mnoho jednoduchých cukrů a má k celulitidě dispozice, můe na to poměrně brzy doplatit rozvojem celulitidy. Zatím vak nemám oficiální zprávy o tom, e by někdo studoval závislost mezi cukrovkou 2.typu (nezávislou na inzulínu) a celulitidou.
Dalím moným faktorem je doopravdy ji zmíněné hromadění katabolitů v tukové tkáni, uloené v podkoí a v tekutině vázané v jejím okolí, k němu dojde "díky" neprůchodnosti lymfatických cest (lymfa proudí pouze tehdy, je-li "poháněna" svalovou aktivitou nebo masáí).
Za nepravděpodobnou povauji hypotézu hovořící o tuku "tekoucím, resp. padajícím" v důsledku gravitace. Znamenalo by to mimo jiné, e postieným enám by podkoní tuk postupně "spadl z hýdí a stehen a ke kolenům. Také bych vůbec neodsuzoval teorii o ukládání kodlivin do podkoního tuku v místě celulitidy. To proto, e tuk je velmi dobrým "rozpoutědlem" pro chemikálie, přijaté stravou nebo vzduchem a tím i jejich ideálním skladitěm. Je prokázáno, e rychlé hubnutí můe způsobit intoxikaci z vlastního tuku uvolněnými polychlorovanými bifenyly.
Vztah celulitidy k enským hormonům je v kadém případě jedním z nejlákavějích moných vysvětlení předevím dojde- li z jakýchkoliv důvodů k nerovnováze mezi estrogenem a progesteronem a to ve prospěch estrogenu (stejně jako v případě premenstruálního syndromu). Moný je také vliv případné mimořádné produkce prolaktinu a některých dalích hormony stimulujících působků produkovaných hypofýzou. To by bylo vysvětlením skutečnosti, e celulitida postihuje NEJEN starí eny.
Dosud jsem se nezmínil o monosti nepříznivého vlivu nedostatečně funkčních ledvin a jater, případně obou zmíněných orgánů. Je to teorie lákavá, protoe má svoji logiku. Játra odstraňují toxické látky a pokud to nečiní, ty se hromadí v oběhu a musí být vylučovány ledvinami. Pokud ledviny nepracují dobře nebo neumějí některou toxickou látku vyloučit, vdy nastane nějaký problém. Proč ne zrovna celulitida. Pokud uváíme, e jsou to právě eny jakéhokoli věku, které téměř nekonzumují tekutiny (a trpí v důsledku toho obtíemi jako je zácpa, ledvinové a lučníkové kameny a podobně), nebylo by se čemu divit.
Toxické zplodiny metabolismu i nepříznivě působící látky přijímané stravou se v tom případě musí v organismu někam "uschovat". Ideální skrýí je tuková tkáň, která je z fyziologického pohledu výhodná předevím proto, e má relativně malý metabolický obrat (to znamená, e se v buňkách tukové tkáně v podstatě mnoho neděje). Obdobou nepříli fungujících ledvin a jater mohou být nefungující střeva - to jen podporuje riziko vzniku zácpy, která je jednou z příčin zvyování koncentrace toxických látek a jejich ukládání do tukových zásob.
Poslední, přitom vak zcela zásadní otázkou ("nakousnutou" vlastně ji v bodě číslo 4) je, do jaké míry je celulitida skutečně onemocněním a to onemocněním nikoliv metabolickým nebo hormonálním, ale vyloeně zánětlivým. Zánět toti bývá spojen se zvýeným prokrvením a tím také zvýenou teplotou v postieném místě, hromaděním bílých krvinek a zvýenou hladinou různých tkáňových hormonů včetně histaminu. Zdá se, e nic takového zde vak neprobíhá. V tom případě není název celulitis oprávněný a postiení by se mělo nazývat celulitósa.
Prevence a "léčba" ------------------ Jsem přesvědčen, e celulitidu je moné do značné míry zvládat jak výivovými, tak i fyzikálními prostředky. A to je pro postiené to nejdůleitějí !
Co a jak se nyní pouívá
A/ Lymfatické masáe, někdy vtipně spojené s prohříváním nebo dokonce elektrostimulací, zábaly včetně pouití bylin (skořice, zázvor) a dalími fyzikálními prostředky včetně baromasáe, která do jisté míry nahrazuje lymfatickou masá. Některá kosmetická centra pouívají celotělové napařování s pouitím ozónu. To jsou současně postupy velmi dobře pouitelné i při podpoře procesu redukce nadváhy.
B/ Sport? Není na kodu postupy uvedené v bodě A obohatit o sportovní aktivity. Celulitida je někdy patrná i u dívek mladích 15ti let! Prevence vak vyaduje provozování sportu celoivotně. Celulitida toti vynikne předevím v místech, kde by jinak mělo být významné mnoství svalové hmoty.
C/ Bezkonkurenčně nejrozířenějí metody jsou ty, které nenutí "postienou" k jakékoliv významné osobní aktivitě. Pohodlnost a nedostatek vůle je vysvětlením jejich velké obliby. Větina z nich se mylně domnívá, e postačí natře- li si pravidelně postiené partie nějakým do značné míry nepříli účinným proticelulitidovým krémem a zabalí tuto část těla na pár hodin nějakým zábalem. Větinou se nic podstatného nestane. V případě pouití nevhodného krému a dlouhotrvajícího zábalu, drádícího citlivou pokoku spíe jen stoupá riziko vzniku kontaktního ekzému. Nicméně nelze vyloučit, e nejnovějí typy "krémů proti celulitidě" jsou sestaveny tak, e jejich efekt je příznivý! Nekupujte vak prosím ádné levné krémy proti celulitidě.
D/ Metoda uváděná jako nejmodernějí a nejúčinnějí v redukci objemu podkoního tuku je - chlazení! V podstatě účinkuje tak, e místo "zapaření", to znamená prohřátí spojeného se zvýeným prokrvením, vyuívá efektu prvotního podchlazení, po jeho skončení vzniká relativní přehřátí ve vyí míře ne v případě, kdy se rovnou zahřívá. Jde o reflexivní zvýení prokrvení podchlazené části kůe. Metoda by vak mohla mít jeden zásadní háček - pokud by chlazení trvalo relativně dlouho a opakovalo se často, v důsledku adaptace na chlad by se v chlazených místech začal hromadit podkoní tuk jako adaptace na vnějí podmínky. Připomínám často u plavkyň pozorované zvýené hromadění podkoního tuku v důsledku adaptace na chladnou vodu. Podobně je tomu u obyvatelů polárních krajin.
Masání prostředky a kosmetika, jejím cílem má být dopravit účinné látky na místo činu, tj. hlouběji do podkoí, údajně nesplňují to, co je od nich očekáváno. Zcela bez problémů není ani uívání některých účinných látek vnitřně, jak je tomu v případě redukce nadváhy jako takové. Na druhé straně je třeba zdůraznit, e kombinace cvičení, lymfatické masáe, zábalů a aplikace kvalitních krémů mohou celkově VELMI prospět. A to tím spíe, jsou-li kombinovány s vhodnou stravou a vybranými potravinovými doplňky. Troufám si proto bez záruky doporučit speciální produkty Neways a to také proto, e mimo jiné mají jednu velkou přednost - neobsahují nevhodné nebo rizikové chemikálie. Konkrétně se jedná o Skinny Dip, po něm se aplikuje "S" Cream. Po různých kůrách se pouívá Snap Back nebo Firm Up, podporující napnutí kůe. V kadém případě efekt pocítíte, by by to nebylo přímo zázračné "vyléčení".
E/ Doporučeníhodné jsou očistné kůry
F/ Potravinové doplňky, které mohou být uitečné : Omega-3-mastné kyseliny (pupalkový a brutnákový olej ve formě potravinového doplňku) - Lékořice (deglycirhinizovaná) (vnitřně) - Nikotinamid - DHEA - Antioxidanty (směs) - Směsi řady čínských bylin (např. Harmony a Bounty pro dospělé eny od společnosti Neways) - Karnitin - Přírodní analogy a stimulátory růstového hormonu (např. Biogevity spol.Neways)
Upozornění autora: ------------------ Některé nevhodné postupy vak mohou způsobit spíe zdravotní pokození nebo zhorení stavu ne přispět k odstranění celulitidy :
a/ rychlé a jetě k tomu nesprávně řízené hubnutí zvyuje se koncentrace toxických zplodin, které opět ukládají na obvyklých místech a případně vedou k intoxikaci organismu včetně zhorení stavu a činnosti jater a ledvin.
b/ domácí "zábaly"
c/ liposukce nic v tomto směru neřeí, protoe vina není pouze v tuku |