1. Nikdy nedrte redukční dietu s výjimkou občasné 24hodinové "očisty" (pokud vae tělo nereaguje příznivě, přerute ji)
2. Nikdy nepijte alkohol s výjimkou meních mnoství kvalitního piva. 3. Téměř za kadou cenu se vyvarujte konzumace jakýchkoliv léků, i těch, které jsou volně prodejné (do této kategorie vak nepatří některé speciální potravní doplňky, pokud si pozorně přečtete návod na jejich podávání nebo se poradíte se specialistou). 4. Nikdy neměňte v tomto období styl stravování, ale hlídejte se při výběru pokrmů. 5. Nezvyujte cíleně příjem energie. 6. Nezvyujte cíleně konzumaci mléka a mléčných výrobků. Pokud jste je konzumovala ji před početím, a to bez problémů, můete pokračovat, dokonce postačí, kdy denně zkonzumujete jen o 2-3 dcl víc, přednost dávejte zakysaným produktům. Nejsem si jistý, zda mám raději doporučit mléko UHT nebo konzumní o tučnosti do 2,5 %, nebo poradit, abyste konzumovaly produkty zakysané - můe se toti stát, e dojde k tak zásadní změně, e se to těko dá odhadnout, a pak by mohly takové potraviny způsobit obtíe. Mléčné výrobky ani mléko nemusíte začít konzumovat v případě, e jste je neměla ráda ani předtím. Je také moné, e z ničeho nic budete podvědomě mléko vyadovat. Zkuste ho pít, ale začněte první dva a tří dny jen s 1-2 dcl. Pokud nebudou ádné problémy, můete v tom pokračovat. 7. Jezte pravidelně a stejně jako dříve co do sloení i obsahu energie. Pravidelný příjem stravy zvyuje schopnost ji dokonale vyuít. 8. Velmi intenzívně zvaujte pravidelné a nepřetrité pouití speciálních doplňků výivy.
Cílem je nejen zvýit kvalitu vaí výivy, ale dokonce i kvalitu výivy plodu. Nemusíte se vak obávat, e plod by si navykl na vitaminy jen proto, e jich měl díky vaí krvi dostatek. Kromě ostatních výhod jste tím zvýili pravděpodobnost, e v kritických obdobích roku nebo v nevhodném prostředí se udríte zdravá. To musí být vá prvořadý cíl. Doporučuji ihned začít s pravidelnou konzumací speciálně formulovaných multivitaminových a minerálových produktů. Ve směsi vitaminů toti nesmí být víc ne základní doporučená dávka vitaminu A případně ani významně víc beta-karotenu (i kdy ten je méně, ne-li vůbec rizikový), zato tam musí být významně víc kyseliny listové, trochu víc ne obvykle eleza, zinku a stopových prvků, včetně jodu a chrómu.
Pokud se objeví ve vaí moči trochu cukru, je to relativně malý problém. A lze ho řeit dokonce i opatřeními ve výivě. Předevím musíte zásadním způsobem omezit konzumaci sladkých nápojů. Hned potom sladkých zákusků. A to ve doplnit konzumací organicky vázaného chrómu. Denní příjem chrómu by měl v této situaci být 100-200 mcg (mikrogramy) čistého kovu, nikoliv jeho organické soli, které je zákonitě skoro desetkrát tolik.
Uvedené doplňky pouívejte i v případě, e zpočátku trpíte těhotenskou gestózou (zvracení). Tehdy je to důleitějí víc ne kdy jindy! Je také účelné doplňovat vápník (kalcium), předevím v případě, e nekonzumujete ádné mléko a jen minimum jiných mléčných produktů. Zvolte pokud mono neumivou formu, kde je vápník v organické formě, nebo v kombinaci organické a anorganické, ale podmínkou je, aby byl s hořčíkem! Zamezíte tak nočním křečím. Pokud na likvidaci tohoto problému nebude stačit multivitamin a oba minerály, nerozpakujte se dlouhodobě přidat vitamin E v mnoství 100 mezinárodních jednotek denně. Nic tím nezkazíte, BA NAOPAK!
Velký přínos spatřuji v konzumaci doplňku se zvýeným obsahem esenciálních mastných kyselin, například ve formě pupalkového oleje. Dalím doporučeníhodným produktem pro těhotné a kojící eny je kapslovaný Laktobacillus acidophilus. Důvod pro jeho pouití spočívá v nutnosti správné úpravy funkce zaívacího traktu a v prevenci kandidóz. V průběhu těhotenství nemůete z ničeho nic začít řeit svoje předchozí zdravotní problémy! Musíte pouze zabránit vzniku dalích! Pokud se rozhodnete otěhotnět, mělo by to být v ideálním případě po uváení vaeho aktuálního zdravotního stavu. Pokud vak berete léky o nich je známo, e představují pro vývoj plodu jakékoliv riziko, měla byste těhotenství odloit, a do doby, kdy se vá problém vyřeí. Nebo do doby, kdy přestanete pouívat rizikové léky. Ovem také před konzumaci jakýchkoliv potravních doplňků se ujistěte, zda výrobce neupozorňuje na nevhodnost jejich pouití v průběhu těhotenství. Z těch známějích nepouívejte vojtěku, juku, raločí chrupavky, Tea Tree Oil, peničnou vlákninu, extrakty z bylin jako enen, eleuterococcus, leuzea, tribulus, Mexican Wild Yam (Dioscorea), yohimbe, ale ani včelí mateří kaičku a včelí pyl a celou řadu dalích, větinou exotických produktů.
Naopak, doporučuji pravidelnou konzumaci lecitinu. Dejte pozor na konzumaci bylinkových čajů, řada bylin není pro těhotné vhodná. Proto musíte vdy pročíst příbalový leták nebo etiketu. Omezte konzumaci kofeinu v jakékoliv podobě, včetně hořké čokolády a čaje.
Výrobky s obsahem karnitinu jsou pro vás vdy přínosem. Pokud trpíte nízkým tlakem, můete pouít kombinaci s taurinem a chrómem (Triostar Nutrend nebo novějí C. I. T - neobsahují vak chróm, který je v Carnitin plus chromium, ale pro změnu zase bez taurinu). Kupodivu nikde v oficiálních doporučeních pro výivu těhotných en nenajdete zmínku o nutnosti zvýení příjmu vitaminu D. Nemusíte se znepokojovat ani konzumovat samostatný vitamin D v případě, e se vystavujete sluníčku (horí je to v případě, kdy těhotenství proběhne v období od listopadu do července). Přesto vechno doporučuji pouívat systematicky multivitamin s minerály, jeho součástí je také alespoň základní dávka vitaminu D3.
9. NIKDY v průběhu těhotenství nepouívejte kortikoidy, a to ani ve formě masti nebo kapek. 10. Vyhýbejte se potravinám s "ulechtilou plísní", předevím sýrům typu Hermelín a Niva, ale také salámům s plísní na povrchu. Velmi pečlivě skladujte potraviny rizikové pro tvorbu plísní (ořechy, sýry, mléčné výrobky, chléb, obiloviny, kořenovou zeleninu...) při nejmením podezření je vyhoďte. 11. Budete-li mít problémy se zaíváním, klidně si kromě Laktobacilu "dopřejte" také produkt obsahující kompletní spektrum zaívacích enzymů. Nenahrazujte tyto produkty konzumací "ananasových tablet", jsou prakticky k ničemu. 12. Nezvyujte konzumaci kuchyňské soli, pokud často nezvracíte. Tím spíe příjem omezte v případě, e začnete trpět těhotenskou hypertenzí. 13. Zvyte naopak příjem neslazených tekutin, přestoe se vám bude zdát, e zadrujete hodně vody, a tím přibýváte na hmotnosti. Větinu vypité vodu ve vaem těle zadrí ledviny v případě, e příli solíte. K odvodnění nebo ke sníení zvýeného krevního tlaku nikdy nesmíte pouít diuretika, pokud to není ivotně nezbytné.
zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výiva nejen pro eny
|